Informace

INFO O OBCI KOLDÍN

Koldín je obec v okrese Ústí nad Orlicí, nacházející se cca 5 km na sever od města Choceň. K 1.1.2018 zde žilo 364 obyvatel. V obci najdete mateřskou školu, obchod se smíšeným zbožím i pohostinství. V okolí Koldína je nádherná příroda, rybníky, i lesy plné hub.

Kraj: Pardubický
Okres: Ústí nad Orlicí
Obec s rozšířenou působností: Vysoké Mýto
Pověřená obec: Choceň
Katastrální výměra: 6,34 km²
Nadmořská výška: 341 m
PSČ: 565 01
Adresa obecního úřadu: Koldín 15, Choceň 1, 56501
Starosta: Petr Vilímek

[wpgmza id=“1″]

 

Znak:

V červenomodře polceném štítě leží stříbrná věž s cimbuřím a otevřenou bránou, provázaná vpravo vztyčeným stříbrným listem se stopkou, vlevo zlatou osmihrotou hvězdou. Uprostřed pod věží, z poloviny v bráně, zlatý třmen.

Zdůvodnění použitých znamení

Věž připomíná tvrz postavenou v 16. století. Stříbrný list z erbu pánů z Říčan (užívali v červeném poli stříbrný trojlist). Za nich se Koldín stal samostatným zemanským statkem. Zlatá osmihrotá hvězda je připomínkou na poslední majitele obce, pány ze Šternberka (v rodovém erbu užívají v modrém poli zlatou hvězdu). Třmen v bráně věže je připomínkou na stavitele původní tvrze Jana Licka z Rýzmburka. Ten jako erb užíval v modrém poli zlatý třmen. Dělení znaku na dvě pole dokládá, že se dnešní obec skládá ze dvou, původně samostatných vsí, Koldína a Hradiště.

Prapor:

Červenomodře kosmo dělený list, v dolním pravém rohu bílý list na stopce, v levém horním rohu žlutá osmihrotá hvězda. Poměr šířky k délce stran listu je 2:3. Červené pole s listem připomína pány z Říčan a pochází z jejich rodového erbu. Za nich byly jednotlivé díly Koldína spojeny v jeden samostatný zemanský statek (panství). Modré pole se žlutou hvězdou připomíná pány ze Šternberka, kterým Koldín patřil více jak 200 let, až do roku 1848.

Návrhy praporu a jejich popis se zdůvodněním zpracoval Jan F. Křivohlávek

znak
Znak

 

Vlajka
Vlajka